Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

online póker

free counters

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Rovatok

Utolsó kommentek

  • Manowar.hu: Ha már MANOWAR, akkor manowar.hu Pl. van - A magyar "Apa" - Eric Adams interjú: manowar.hu/hirek/2... (2010.11.23. 14:28) Manowar - Father
  • wyush: Egy pár javítás :) Gene Simmons d-nélkül :) és a frontember pedig Paul Stanley :) és az együttes 1... (2010.06.06. 15:09) KISS, Budapest 2010. május 28.
  • palostrend: Aranyos hallgatóink és rajongóink! Örömest tudatjuk, hogy a Rise Against – Prayer of the Refugee... (2010.06.02. 09:45) Izraeli terror
  • Léhüllő: Ez egy kurvajó játék. kicsit Devil may cray, kicsit Kingdom Hearts, de azokkal ellentétben a poéno... (2009.12.03. 12:41) Brütal Legend
  • GROF27: Szia tetszik a blogod :) ha szeretnél társulni grof27.blogspot.com ott az űzifal firkants :) csumi (2009.11.02. 17:27) Betiltott Reklámfilm ( Pamela Anderson)
  • Utolsó 20

A bombák földjén

2010.02.22. 18:52 - hunterx

 ADRENALIN-JUNKIE

A bombák földjén

2010.02.18.

Kathryn Bigelow A bombák földjén című alkotása bombasztikus mozi az amerikai hadsereg 2003 óta tartó iraki megszállásáról. HUNGLER TÍMEA KRITIKÁJA.

Teljes elragadtatás az egyik oldalon, fanyalgó értetlenkedés a másikon. Kathryn Bigelow A bombák földjén című moziját könnyen félre lehet olvasni, öncélú akciófilmként értelmezni, melyből lényegében kimaradt a történet, jóllehet a rendező maga adja meg a film legelején a kódot egy képfelirattal a művéhez: „A háború drog.” Az idézet Chris Hedgestől, a New York Times közel-keleti tudósítójától származik, és A bombák földjénpofátlan metaforájaként szolgál: nincs itt semmiféle pátosz, hazafiság, pacifizmus, a gyengék és az elesettek vagy az igazság védelme, csak függőség az adrenalintól, a veszélyes helyzetektől. A háború: extrém sport. A film sokak által kárhoztatott, bár sokkal inkább frappáns szerkezete is erre a tartalomra rímel: hat plusz egy epizódot látunk, hat plusz egy bevetést (belövést) az eufóriától a leépülésig, azokat a stációkat, melyeken minden függő keresztülmegy.

Jelenetképek a filmből
Jelenetképek a filmből

Nézőként már az első pillanattól az események sűrűjében vagyunk: a katonák egymást fedezik, a kézikamerás felvételek zaklatottan ugrálnak ide-oda, a tűzszakértő (Guy Pearce) épp egy bombát próbál hatástalanítani Irakban, a helyiek nem éppen barátságos tekintetének kereszttüzében. A film azonban még el sem kezdődik, és a tűzszakértő máris halott – a történet lényegében ettől a fordulóponttól indul: az összeszokott amerikai alakulat, vagyis az iraki „békefenntartók” új tűzszerészt kapnak William James őrnagy (Jeremy Renner) személyében.

Főhősünk nem is akárki, bár elsőre olyannak tűnik, mint bármelyik katona: keménykötésű, határozott fellépésű, majd szétveti a tesztoszteron. Az első bevetésén viszont nyilvánvalóvá válik – főként a csapatban gondolkodó és őt fedező alakulatvezető, Sanborn (Anthony Mackie) számára –, hogy a férfi igazi individualista, mi több, vakmerő – olyasvalaki, aki számon tartja a teljesítményét, tisztában van a képességeivel, és nagyon is élvezi, amit csinál. Ráadásul az a nyolcszázhetvenhárom bomba, melyet hatástalanított már, csak még tovább növelte az önbizalmát és a sebezhetetlenségébe vetett hitét.

James függőségének, egy adrenalin-junkie-nak a története tehát A bombák  földjén, olyan alkotás, mely nem csupán azzal hoz újdonságot a háborús dráma műfajába, hogy nem propagandafilmként működik, hanem azzal is, hogy megfordítja az otthon és a front hagyományos viszonyát. Az őrnagy mentehetetlenül függő, számára a Közel-Kelet, a sivatag a haza; ha eltávozáson van, Amerikában, esetlenül és bizonytalanul mozog, tanácstalanul álldogál a szupermarketben, akkor érzi igazán, hogy él, ha karnyújtásnyira van tőle a halál. A függőségnek azonban ára van: a kezdeti feldobottságtól, az önimádattól, a „rock’n’roll életérzéstől”, annak illúziójától, hogy ő az, aki a helyzetet uralja, hat bevetés során átjut az árnyoldalra is, megtapasztalja, hogy milyen, amikor az anyag győzedelmeskedik felette. Nem minden munka tiszta és legyezgeti a hiúságát, eljön az a pont is, amikor egy halott gyerek testében kell turkálnia, hogy megtalálja a kanócot, vagy amikor egy öngyilkos merénylőhöz kiszállva kell beismernie, hogy esélye sincs győzelemre.

A képek forrása: PORT.hu
A képek forrása: PORT.hu

Kathryn Bigelow remek szereplőgárdát hozott össze bombasztikus mozijához. A James őrnagyot alakító Jeremy Rennert kiválóan ellenpontozza a felelősségteles, érzékeny Sanborn figurája (Anthony Mackie). Kettőjük kutya-macska viszonya külön feszültségforrása a műnek, mely akciómoziként is könnyedén megállja a helyét: rendezőnk lényégében a filmjével demonstrálja, hogy milyen a hitchcock-i értelemben vett és professzionálisan kivitelezett suspense. Az őrnagy – a nézőhöz hasonlóan – sosem veheti biztosra, hogy felrobban-e a bomba, hogy az alakulatot bámuló helyiek között nincs-e valakinél egy távirányító. Ugyanígy a bombaszakértőt fedező Sanborn és csapata is állandóan résen van: mialatt arra vár, hogy sikerrel jár-e a bombaszakértő, megállás nélkül a környéket pásztázza a lehetséges veszélyforrások után kutatva. 

Az iraki háború, vagy más néven a „második öbölháború” 2003 óta tart, és a 2009-es adatok alapján eddig száztízezer iraki és valamivel több, mint négyezer amerikai katona életét követelte. Hogy A bombák földjén szemtelen, gyomorforgató, ugyanakkor elgondolkodtató metaforája képes-e meghatni az Akadémiát, vagy Bigelow ex-férje, James Cameron nagy kékségbe burkolt, gyermeteg Irak-allúziója, az Avatar lesz-e az Oscar-versenyben a nyerő, hamarosan kiderül. Mindkét filmet látva én mindenképpen a női vonalra szavaznék. 

Szerző: Hungler Tímea

 

A bejegyzés trackback címe:

https://glamnight.blog.hu/api/trackback/id/tr801781670

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása